Opublikowano

WRAŻLIWE OCZY – jak sobie z nimi radzić?

WRAŻLIWE OCZY

Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli zajmujesz się stylizacją rzęs to zapewne chociaż raz miałaś w swojej karierze klientkę z nadwrażliwością oczu. Najczęściej podczas zabiegu oczy łzawią lub drży powieka, co znacznie utrudnia zabieg i spowalnia Twoją pracę, co w okresie wakacyjnego szału może okazać się twoją największą zmorą jeśli nie wiesz jak sobie z tym poradzić.

Znam jednak kilka trików które mogą Cię uratować w takiej sytuacji.

Zazwyczaj nadwrażliwość pojawia się u osób które na co dzień nie przedłużają rzęs, robią to raczej okazjonalnie na wakacje, ślub czy inna okazję. Oko nie jest przyzwyczajone do tego typu zabiegu i klientka może nie czuć się na tyle komfortowo żeby rozluźnić się całkowicie, a to może powodować…

1. Drżenie powieki.

Jak sobie z tym poradzić?

Na pewno nie kładłabym żadnych monet, choć nie raz słyszałam o takim sposobie.

Przede wszystkim jest to siedlisko zarazków i bakterii, ale załóżmy że wcześniej wysterylizowałaś taką monetę w autoklawie, więc myślisz czemu nie? Głównym powodem jest to, że moneta najzwyczajniej w świecie będzie Ci przeszkadzać w zabiegu ponieważ odstaje od powieki, ale również jeśli jej nie przykleisz to będzie Ci po prostu spadać.

Ja polecam nakleić wzdłuż powieki (od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka) taśmę papierową/medyczną lub silikonową (hipoalergiczną) albo wytnij w łuk taśmę microfoam / piankową. Taśma delikatnie obciąży powiekę co po chwili da Ci rewelacyjny efekt i oko się uspokoi.

2. Łzawiące oko

Jak sobie z tym poradzić?

To jest zmora wielu stylistek ponieważ może narobić olbrzymich szkód w twojej najbardziej wymuskanej pracy. Kleje na których pracujemy są z grupy cyjanoakrylatów, które potrzebują odpowiedniej wilgotności aby mógł zajść poprawny proces polimeryzacji. Jednak zbyt dużo wilgoci spowoduje hiperpolimeryzacje która objawia się białym, nieestetycznym nalotem na rzęsach, a tego oczywiście chcemy uniknąć

Przede wszystkim łzawienie może pojawić się gdy:

– mamy niedomykalność powieki

– oko drży, co może powodować podrażnienia

– płatek hydrożelowy lub taśma separująca dolne rzęsy są zbyt wysoko (na linii wodnej)

– klej jest zbyt wysoko oparowy

– suchość oczu

– alergia

W pierwszej kolejności sprawdź czy coś z powyższych rzeczy nie ma wpływu na łzawienie, a jeśli ma to spróbuj to zmienić (jeśli możesz). Po drugie nie pozwól na hiperpolimeryzację i osusz szybko linię rzęs chusteczką, a następnie zrób sączek z kawałka chusteczki po zewnętrznej stronie płatka.

łzawiące oczy

3. Niedomykalność powieki

Zapamiętaj to co teraz napiszę do końca życia

– NIGDY nie pracuj na otwartej powiece!

– ZAWSZE sprawdzaj, czy oko jest całkowicie domknięte!

Niedomykalność powieki może doprowadzić do poparzenia rogówki co jest bardzo bolesne dla klientki, a konsekwencją tego może być nawet wzrost ciśnienia śródgałkowego i rozwój zaćmy.

Jak sobie z tym radzić?

Tutaj pomoże Ci „tejpowanie” powieki. To właśnie zwykła taśma pozwoli Ci domknąć powiekę, tak abyś mogła swobodnie pracować:

– przygotuj sobie 2 cienkie kawałki taśmy i naklej je po wewnętrznej i zewnętrznej stronie górnej powieki domykając je jednocześnie przyklejając ciągnącym ruchem do dołu

lub

– 1 cienki kawałek taśmy naklej na zewnętrzny kącik lub 2 kawałki na wewnętrzny i zewnętrzny kącik dolnej powieki i przyciągnij ją do góry, tym samym zamykając powiekę

lub

– wytnij w łuku i naklej taśmę mikrofoam / piankową

4. Stosuj klej mało oparowy czyli wolnoschcnący

Zazwyczaj kleje 0,5-1s są bardzo oparowe, więc jeśli twoja klientka ma wrażliwe oczy to miej w zanadrzu wolniejszy klej 2s

Niestety wiąże się to z dłuższym czasem wiązania, wolniejszą pracą i ryzykiem posklejania rzęs, ale i na to są sposoby o których szczegółowo mówię na moich szkoleniach.

Mam nadzieję, że te kilka trików pomoże Ci i od dzisiaj będziesz pracowała pewniej 🙂

Powodzenia!